Mercedes 814 dane techniczne

26 czerwca 2021 | Warto wiedzieć

Mercedes 814 dane techniczne – dowiedz się wszystkiego o tym modelu auta

Jesteś osobą, która rozgląda się za niezawodnym niemieckim autem, którego waga załadowcza wynosi 5 ton a którego koszt zakupu plasuje się pomiędzy 6 a 10 tysięcy? W takiej sytuacji z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na jedno z aut wychodzących spod skrzydeł światowej sławy koncernu motoryzacyjnego Daimler. Wyprodukowany w połowie lat 90-tych Mercedes 814, bo właśnie o nim mowa, nie posiada ciekawego i designerskiego wyglądu. Za to ma zaletę, którą powinien posiadać każdy pojazd użytkowy – jest niezawodny. Konstrukcja pojazdu jest kwintesencją wspomnianych lat 90-tych. Dlaczego? Można bowiem zauważyć duże podobieństwo do takich linii zarówno w wykonaniu Midlinera, jak i Volvo. Sprawdź Mercedes 814 dane techniczne i zdecyduj czy parametry zaproponowane przez producenta będą odpowiednie dla Ciebie.

Mercedes 814 – konstrukcja pozwalająca na eliminację martwych stref

Ahead jest szeroką kratką, którą w przypadku Mercedesa zdobi trójramienna gwiazda oraz masywnym czarnym zderzakiem, który na dwóch swoich krańcach skrywa prostokątne reflektory i pomarańczowe kierunkowskazy. Przy samej stopce znajduje się mały przekaźnik zwrotów. Z kolei w pobliżu krawędzi siatki dostrzec możesz tzw. „skrzela”. Co one dają? Mianowicie zmieniają one kierunek przepływu powietrza, aby zanieczyszczenia unoszące się w trakcie jazdy nie osiadały na drzwiach pojazdu. Znakiem charakterystycznym Mercedes 814 jest dość duża szyba – jakimś obrazem wielkości może być to, że do jej czyszczenia zamontowano trzy, a nie dwie wycieraczki. Samochód posiada doskonale dopasowane wielkością lusterka, które dają kierowcy pełny obraz tego, co dzieje się na drodze. Co ważne model ten posiada jedno dodatkowe lusterko, zamontowane po stronie pasażera nad drzwiami. Powala ono wyeliminować niemalże w całości martwe strefy. W znacznym stopniu wpływa to więc na poziom bezpieczeństwa.

Co znajdziesz w środku?

Jak już wspomnieliśmy w dzisiejszym wpisie, design tego modelu auta przypomina lata 90. Panel jest prosty, aczkolwiek ergonomiczny – można powiedzieć, że jest czytelny i wszystko znajduje się w odpowiednim miejscu. Plastikowe elementy, wykonane są z tworzywa wysokiej jakości, dzięki czemu ślady użytkowania nie są aż tak mocno widoczne. Decydując się na zakup Mercedesa 814, zastaniesz w kabinie fotele pneumatyczne oraz zamontowany tachograf analogowy. Płaska podłoga sprawia, że przestrzeń wydaje się dość duża i przestronna. Kabina sypialna daje komfort i możliwość wypoczynku. Dzięki temu samochód ten przystosowany jest do tras na duże odległości. Takie kabiny możliwe są do kupienia w jednym z większych sklepów internetowych z częściami używanymi – polti. Według opinii użytkowników Mercedesa 814 kabina jest bardzo dobrze wygłuszona, jednak konstrukcja ma pewną wadę. Zimą, szybko z wnętrza kabiny ucieka ciepło. Tylna ścianka jest nieogrzewana, dlatego warto zainwestować w dodatkowy grzejnik, który wyeliminuje ten element dyskomfortu.

Mercedes 814 – co znajdziesz pod maską?

Mercedes 814 dostępny był z wysokoprężnym silnikiem 4- lub 6-cylindrowym. Te pierwsze wyposażone zostały w turbodoładowanie. Pierwsza wersja tego pojazdu posiada pojemność roboczą 4 litry i rozwija 105 KM. Cięższe wersje (siedmio- i dziesięciotonowe) wyposażone zostały w znacznie bardziej wytrzymały silnik wysokoprężny o pojemności roboczej 6 litrów. Po roku 1996 gamę samochodów Mercedes 814 zasiliły trzy nowe silniki. Przy niezmienionej objętości, wynoszącej 425 litrów, osiągały inną moc. Pierwszy silnik z serii 900 z trzech nowych powstałych posiadał 122 KM, kolejno było 136 KM oraz 170 KM.

Użytkownicy pojazdu, którzy mają za sobą setki, jak nie tysiące przejechanych kilometrów twierdzą, że samochody działają bez większych awarii silnika. Warto zaznaczyć, że to właśnie na tych silnikach wypróbowywane było nowe urządzenie paliwowe BOSH wraz z pompą Unit Pump. Z czym się to wiązało? Udało się zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%. Mało tego, kolejną zaletą było to, że silnik pracował znacznie ciszej. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że wszystkie jednostki napędowe spełniały normy emisji spalin Euro-2. Przełomem były lata 1996-1998, kiedy to Mercedes wypuścił na rynek model 814 EcoPower, który wyposażony został w 4-cylindrowy silnik nowej generacji OM904LA. Jednostka spełnia normy spalin Euro-3 i wyposażona jest w 136 KM.

Jeśli natomiast chodzi o skrzynię biegów, to została ona opracowana przez niemieckiego producenta części motoryzacyjnych ZF. Pierwsza zaprojektowana została na 5 biegów, druga z kolei na 6. Ta część samochodu, podobnie jak silnik jest niezawodna i doskonale sprawdza się na dalekich trasach.

Gdzie znajdziesz części do Mercedesa 814?

Pomimo dużej niezawodności jednych z najistotniejszych elementów konstrukcji samochodu, to należy mieć na uwadze, że różne rzeczy mogą się jednak przytrafić. Może okazać się, że będziesz poszukiwać części zamiennych do Mercedesa 814. Tak się składa, że sklep Polti posiada w swojej ofercie szeroki wybór części do tego modelu auta. Wysokiej jakości asortyment pochodzi z demontażu pojazdów i przed trafieniem do oferty, przechodzi rygorystyczne testy. Masz więc pewność, że zakup części w Polti to doskonała okazja.

Dane techniczne - Mercedes 814 
Dopuszczalna masa całkowita7.5 t
Moc silnika228-302 kW
Przednie zawieszenie###
KabinaKompletna Mercedes
Tylne zawieszenie###
Rodzaj napędu4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×4, 8×6, 8×8, 10×8
Norma emisjiEURO 3
Rozstaw osi4800 mm
Masa całkowita zestawu###
Typ skrzyni biegówRęczna skrzynia biegów
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest