Mercedes Atego 1021 4×2 – propozycja godna uwagi

19 listopada 2021 | Mercedes Atego, Warto wiedzieć

Mercedes to jeden z wiodących producentów między innymi samochodów ciężarowych, wśród których można odnaleźć serię aut ze sztywnym nadwoziem dedykowanych do transportu dystrybucyjnego. Dzisiaj pod lupę weźmiemy model Mercedes Atego 1021 z napędem na jedną oś. Choć są to całkiem dobre jakościowo samochody, nie są one pozbawione również wad. Jednak zacznijmy w pierwszej kolejności od niepodważalnych zalet omawianej przez nas ciężarówki.

Przede wszystkim przestronna kabina. W naszej wersji mamy do czynienia z szoferką typu L Classic Space, która dysponuje szerokością aż 2295 mm oraz długością 2250 mm. Jest to jedna z większych szoferek, która za sprawą przestronnym schowkom, seryjnej leżance zapewniającej wysoki komfort odpoczynku jest bardzo chętnie wybierana przez kierowców zawodowych. Prawdą jest, że większy komfort w serii Atego zapewnia tylko kabina typu L BigSpace. Wyposażenie szoferki to kolejny atut naszego 1021 4×2.

Wielofunkcyjna, ergonomiczna kierownica w połączeniu z czytelnymi zegarami i wygodnymi fotelami przypadły do gustu wielu użytkownikom. Jednak często słyszy się, że plastiki, z jakich wykonano wykończenie wewnętrzne, wyglądają na słabe jakościowo co obniża ocenę całości. Dodatkowo za atut uznaje się wygodne wejście do środka kabiny, ponieważ jest ono nisko usytuowane, jak również doskonała odporność blachy na rdzę.

Zalety, które przyćmią wiele wad

Duża wytrzymałość mechaniki i oszczędny napęd to kolejne zalety tego z jednej strony niepozornego z drugiej zaś popularnego Mercedesa Atego. W modelu 1021 4×2 wykorzystano 155-kiloWatowy silnik spełniający normy EuroVI. Dzięki temu jest on ekologiczny i ekonomiczny. Ponadto jako zawieszenie tego samochodu ciężarowego użyto sprężyn stalowych. Choć są one nieco mniej komfortowe niż zawieszenie pneumatyczne, to z całą pewnością są dużo bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i eksploatacji. Obecne systemy, w tym ESP, ABS, jak również immobilizer z transponderem i tachograf oraz ogranicznik prędkości do 90 km/h skutecznie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, co przekłada się na wyższy komfort pracy kierowców zawodowych. Manualna skrzynia biegów G 90-6/6.70-0.73 pojawiająca się w tym modelu ma swoich zwolenników.

Jeśli jednak mowa o wadach omawianego Atego 1021 4×2 to przede wszystkim należałoby wymienić dość wysokie ceny zakupu, a także drogie w naprawie hamulce. W tym przypadku są to tarcze hamulcowe znajdujące się zarówno na przodzie, jak i tyle zawieszenia. Dochodzą również słuchy od niektórych użytkowników, że lubią pojawiać się problemy z elektroniką.

Dane techniczne - Mercedes-Benz Atego 1021 4x2 
Dopuszczalna masa całkowita9.99t
Moc silnika155 kW
Przednie zawieszenieB
KabinaL cab ClassicSpace
Tylne zawieszenieB
Rodzaj napędu4x2
Norma emisjiEuro 4
Rozstaw osi3620 mm
Masa całkowita zestawu22 t
Typ skrzyni biegówman.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest