Mercedes-Benz – marka, która zadziwia swoimi efektownymi propozycjami

26 września 2021 | Warto wiedzieć

Mercedes – Benz jest marką, która wchodzi w skład koncernu Daimler Trucks – jednego z największych producentów samochodów ciężarowych na świecie. Oprócz Mercedesa znajdują się w niej również Fuso, Freightliner, Wester Star oraz Thomas Built Buses. Sięgnijmy może troszkę do początków samego Mercedesa. Historia tej marki sięga lat 80 XIX wieku. Wtedy to niezależnie od siebie Karl Benz oraz Gottlieb Daimler założyli firmy, które stały się skuteczną podwaliną pod rozwój zmotoryzowanego transportu indywidualnego. W 1896 przedsiębiorcy Ci przedstawili pierwszy samochód ciężarowy marki Mercedes-Benz, jako propozycję Daimlera produkowaną przez wówczas jeszcze Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG). Od samego początku konstruktorzy Ci wykazywali się niezwykłą kreatywnością, tworząc niepowtarzalne modele aż do wybuchu drugiej wojny światowej, które można podziwiać po dziś dzień w muzeach.

Mercedes-Benz i Daimler – konstruktorzy o szerokim potencjale i niepowtarzalnej kreatywności

To właśnie z tego powodu można pokusić się o stwierdzenie, że byli swego rodzaju przodownikami w swojej dziedzinie. Ten duet pokazał światu wiele rozwiązań, które były pierwszymi i z których później czerpano inspiracje. Tak też się stało w 2004 roku. Wtedy to marka Mercedes-Benz jako pierwsza zaprezentowała silnik, który spełniał normy emisji spalin EURO 4 lub EURO 5. Stało się to możliwie dzięki wykorzystaniu technologii Selektywnej Redukcji Katalitycznej, w skrócie SRC i dodatkowi AdBlue. To właśnie takie rozwiązanie sprawia, że w katalizatorze dochodzi do reakcji chemicznych, które pozwalają na przekształcenie szkodliwych tlenków azotu w azot oraz parę wodną.

Wróćmy jeszcze na chwilę do roku 1965. Od tego czasu zakład w Wörth nad Renem jest największym zakładem marki Mercedes-Benz-Lkw. To właśnie tam swój początek miały flagowe serie tego producenta – Actros, Atego czy Axor.

Seria Actros – miała być propozycją, która na tle innych poprzednich modeli będzie odznaczać się rozwiązaniami zapewniającymi większe bezpieczeństwo. Dlatego też właśnie w nich pojawiły się nowe systemy takie jak ABS czy ASR, jak również opcjonalnie układ kontroli bezpiecznej odległości czy regulacja stabilności. To właśnie dzięki takim dodatkom obecne samochody ciężarowe wykorzystywane do transportu dalekobieżnego są pojazdami wyjątkowo komfortowymi w użytkowaniu, które w dużym stopniu pomagają szczególnie tym młodym kierowcom w swojej obsłudze. Wprawdzie nie są to modele w pełni bezawaryjne, ponieważ takowych nie ma, ale mimo wszystko nie przysparzają problemów ze swoją eksploatacją.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest