Poznaj nową generację ciężarówek MAN

13 maja 2021 | Warto wiedzieć

Koncern MAN wprowadził na rynek motoryzacyjny nową serię ciężarówek. Truck Generation bo o niej mowa oprócz flagowego, długodystansowego modelu TGX, pochwalić się może również modelem TGS, przeznaczonym dla branży budowlanej. W ofercie koncernu znajdują się również modele dystrybucyjne: TGM, TGL. Ciekawą nowością jest także aplikacja dla kierowców MAN Driver.

Opinie kierowców są najlepszą wskazówką do tego, co należy poprawić

Kto oprócz inżynierów zna się na projektowaniu samochodów? Ciekawostka jest taka, że przy tworzeniu serii nowej generacji, MAN Truck & Bus postanowił zwrócić się do nikogo innego jak do kierowców. Czyli osób, które finalnie w największym wymiarze czasu korzystają z rozwiązań dostępnych w ciężarówkach. Prototypowe rozwiązania przedstawione były ponad 700 profesjonalnym kierowcom, których opinie zostały uwzględnione podczas tworzenia nowej serii pojazdów. Do oczekiwań kierowców dostosowano między innymi kabinę. Inżynierowie postanowi popracować nad fotelem kierowcy, leżanką, powiększeniem górnego schowka oraz zmieniono kokpit oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia.

Kabiny w centrum

Ciekawostką jest, że do nowej generacji ciężarówek, koncern MAN zaoferował aż osiem wariantów kabin. Jedną z nich była kabina GX z najwyższym wariantem dachu. Oferuje ona bowiem aż do 355 litrów miejsca. Jej wysokość we wnętrzu wynosi 2,07 metra, w wariancie GM jest to natomiast 1,87 metra. Ostatni z wariantów o dużej pojemności, czyli GN, oferuje podobny poziom funkcjonalności i komfortu co GM. Z wyjątkiem wysokiego dachu kabiny, który w tej serii wynosi do 1,57 metra.

Producent opracował również cztery nowe, wąskie kabiny o długości 2,24 metra dla serii TGL, TGM, i TGS. Wszystko po to, aby ułatwić kierowcy wygodne wchodzenie i wychodzenie z kabiny. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to, że wspomniane modele to auta ciężarowe wykorzystywane głównie w budownictwie i dystrybucji miejskiej. Kolejną kabiną o której warto wspomnieć jest ta o oznaczeniu FM. Jej szerokość wynosi 2,24 metra a długość i szerokość identyczną jak w kabinie GM.

Co znajduje się pod maską?

Trzy serie silników o różnych mocach wyjściowych posiada MAN TGX:

  • najwyższej klasy MAN D38 o mocy do 640 KM,
  • średniej klasy MAN D26 od 430 do 510 KM,
  • do lekkiego transportu długodystansowego MAN D15 od 330 do 400 KM.

Oprócz ciągników siodłowych 4×2 i 6×2 oraz podwozi, dostępne są również warianty 6×4 i 8×4. Wykorzystywane przede wszystkim do transportu ciężkich ładunków.

Cyfrowi asystenci – ciekawy dodatek, który ułatwia pracę

W nowych ciężarówkach koncerny MAN znajdziemy asystenta skrętu z radarem, asystenta zmiany pasa ruchu oraz asystenta powrotu pasa. Wszystkie te zabezpieczenia zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Z kwestii bardziej ekonomicznych dostępne są takie udogodnienia jak tempomat GPS EfficientCruise, który został zaktualizowany dzięki czemu może uwzględniać w obliczeniach zakręty, ronda, zjazdy oraz ograniczenia prędkości.

Aplikacja MAN Driver – co to takiego jest?

Producent zaskoczył swoich odbiorców i wraz z nowymi modelami aut przedstawił dedykowaną aplikację dla kierowców. Jedne z najciekawszych funkcji w jakie została wyposażone to kontrola przed odjazdem oraz zgłaszanie szkód, dostęp do pełnej instrukcji pojazdu, prowadzenie zapisków dotyczących prowadzenia i odpoczynku oraz zdalna obsługa systemu pojazdu ze smartfona lub tabletu.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest