MAN 8.113 dane techniczne – auto z charakterem i doświadczeniem

9 sierpnia 2021 | Warto wiedzieć

Decydując się na zakup ciężarówki z drugiej ręki w dzisiejszych czasach mamy duży wybór używanych aut. Warto jednak choć trochę zapoznać się z poszczególnymi modelami, ich danymi technicznymi, ewentualnymi zaletami i wadami, by móc podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam trochę samochód ciężarowy z segmentu lekkich ciężarówek – MAN 8.113. Przyjrzyjmy się bliżej MAN 8.113 dane techniczne. Propozycja ta została wyposażona w 4 cylindrowy silnik w ułożeniu rzędowym MAN D 0824 LFL 08 o pojemności 4580 cm3 i mocy 112KM. Jest to stosunkowo słaby motor, jednak mimo to całkiem dobrze radzi sobie na drogach. Natomiast waga pojazdu w zależności od wersji wynosi 3950-4130 kg.
Kabiny, w jakie producent postanowił wyposażyć ten model z zabudową skrzyniową to propozycja spełniająca wytyczne ECE R29. Przechylana do 60°, z blokadą przechyłu zabezpieczoną wielokrotnie. Dzięki oświetlanemu wejściu oraz szeroko otwieranym drzwiom wsiadanie, jak i wysiadanie nie nastręcza problemów. Ponadto przestronne wnętrze wyposażone w anatomiczny fotel z możliwością montażu zawieszenia pneumatycznego, jak również dodatkowe wyposażenie kabiny znacząco wpływają na komfort pracy. To jednak niejedyna możliwość. Gdy potrzebujesz jeszcze więcej miejsca, producent udostępnia w opcji kabinę przedłużoną o dodatkowe 30 cm. Posiada ona leżankę montowaną na stałe. Dostępna jest także kabina podwójna z ławką do siedzenia dla 4 osób. Każda z tych propozycji ma swoich zwolenników, jak również przeciwników. Jednak tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Wytrzymały stelaż – dobrą podstawą dla całości – MAN 8.113 dane techniczne

Całość osadzona jest na wytrzymałym stelażu. Rama ta wykonana została z wysokowytrzymałej stali drobnoziarnistej ze znitowanymi oraz przyśrubowanymi wspornikami poprzecznymi. Co zapewnia odpowiednią stabilność auta na drodze, jak również jego sztywności. Ponadto dużą rolę w bezpiecznej jeździe odgrywa zawieszenie oraz układ hamulcowy. W pierwszym przypadku możemy spotkać wersje z zawieszeniem resorowo-pneumatycznym lub pneumatycznym. Opcja z resorami jest z całą pewnością tańszym rozwiązaniem. Jednak komfort jazdy jest niższy niż w przypadku zawieszenia pneumatycznego. Jeśli chodzi o hamulce – tutaj sprawa wygląda dość dobrze. Znajdujący się w MAN-ie 8.113 hamulec główny automatycznie dostosowujący się do obciążenia. Bardzo dobrze spełnia swoją założoną funkcję w połączeniu z hamulcem pomocniczym, działającym na tylne koła. Elementy te nie należą do zbyt awaryjnych, z reguły ich wymiana wiążę się z normalną eksploatacją.
Jak sam widzisz propozycja ta – MAN 8.113 to jeden z tych modeli, który można rozważyć podczas zakupu. Należy pamiętać, że zaletą tego typu samochodów jest przede wszystkim łatwy dostęp do części zamiennych, które można odnaleźć w atrakcyjnych cenach.

Dane techniczne -MAN 8.113
Dopuszczalna masa całkowita8.5 t
Moc silnika83 kW
Przednie zawieszenie###
KabinaKompaktowa MAN
Tylne zawieszenie###
Rodzaj napędu4×2
Norma emisjiEuro 2
Rozstaw osi3650 - 4250mm
Masa całkowita zestawu###
Typ skrzyni biegów5+1 ZF S 5-42/2
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest